Jak zjistit cenu nemovitosti a neprodat pod cenou?

Prodáváte nemovitost, ale nevíte, jak určit její tržní cenu? Chcete na prodeji co nejvíc vydělat, ale zároveň si nepřejete, aby se stal z nemovitosti „ležák“? Poradíme vám, jak neprodat pod cenou.

Co ovlivňuje cenu nemovitosti?

Pokud chcete prodat nemovitost, musíte nejprve zjistit její hodnotu. Tu nejčastěji ovlivňuje poptávka, ale i jiné faktory:

 • Lokalita: Lokalita hraje významnou roli. Optimálně by neměla být nemovitost ani v samém centru města, ale ani na úplném okraji.
 • Velikost: Větší pozemek, dům nebo byt zvyšují cenu pozemku.
 • Dispozice: Kuchyň propojená s obývacím pokojem nebo třeba orientace oken. Konkrétně u rodinného domu záleží také, jestli je součástí garáž, sklep nebo terasa. U bytu rozhoduje sklep, balkón a výtah.
 • Stav: Je nemovitost po rekonstrukci, nebo ji teprve čeká? Kvalita elektroinstalace a celkový technický stav ovlivňuje výslednou cenu.
 • Občanská vybavenost: Dostupnost MHD, škol, hřišť, obchodů nebo restaurací zvyšuje hodnotu nemovitosti.
 • Situace na trhu: Pokud je nedostatek bytů, jejich cena samozřejmě roste. Naopak, jestli je příliš rodinných domů, počítejte s tím, že cena půjde dolů.

Jak zjistit tržní cenu nemovitosti?

Cenu bytu nebo domu zjistíte různými způsoby. Můžete si zavolat odhadce, realitního makléře nebo se pustit do průzkumu na vlastní pěst. Jak odhadnout hodnotu nemovitosti?

 • Srovnávací metoda. Porovnejte ceny nemovitostí, které se prodaly ve vaší lokalitě. Hledejte takové, které mají stejnou nebo podobnou dispozici a rozlohu. Jen je třeba si uvědomit, že cena uvedená na inzertním portálu nemusí být konečná.
 • Data z katastru nemovitostí. I na tomto portále najdete, za kolik se nemovitosti ve vaší lokalitě prodaly. K informacím ale přistupujte s ohledem na aktuální dění na trhu s nemovitostmi.
 • Cenové mapy. Zjistit cenu bytu nebo domu můžete díky cenovým mapám, které jsou v některých případech zpoplatněné.
 • Realitní kancelář. S určením ceny nemovitosti vám pomůže i realitní kancelář, která může při odhadu ceny propojit několik metod. Významným plusem je, že realitní makléři přicházejí do kontaktu s prodejem dennodenně, takže jsou vám schopní poskytnout relevantní data.
 • Posudek odhadce. Znalec posoudí cenu vaší nemovitosti na základě stavu, dispozice a výměry obytné a užitné plochy. Na tržní cenu nemovitosti má také vliv lokalita a občanská vybavenost, které však odhadce při posuzování nebere v potaz.

Neprodávejte pod cenou

Obáváte se, že špatně odhadnete cenu nemovitosti? Svěřte se do rukou profesionálů, kteří zajistí úspěšný odhad i prodej. Obrátit se můžete na realitní kanceláře, které umí cenu nemovitosti navýšit různými způsoby, například home stagingem. Jedná se o úpravu interiéru tak, aby daná nemovitost byla atraktivní pro co nejvíce zájemců.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram